گروه تکنولوژي و گروههاي آموزشي استان قم

زير نظر کارشناس تکنولوژی وگروه های آمورشی اداره کل آموزش وپرورش استان قم

دستور کار سرگروه هاي آموزشي مدارس دوره راهنمايي استان قم

    با سلام و احترام، نظر به اين که گروه­های آموزشی مدرسه یکی از عناصر مهم و اثر بخش در تولید فکر، تحلیل موضوعات علمی آموزشی، نقد و بررسي کتاب­های درسی و اجرای هرچه مطلوب­تر فعّالیّت­های آموزشي به شمارمي­رود. لذا به استناد شيوه­نامه فعاليت گروه­هاي آموزشي و پرورشي دوره راهنمايي و در راستاي اجراي برنامه­هاي سالانه کارشناسي تکنولوژي و گروه­هاي آموزشي عمومي سازمان و ادارات تابع ، بدين وسيله درجهت افزایش دانش و مهارت شغلی معلمان وبهره­وری مدارس از طریق برگزاری همایش­های استاني،اجراي کارگاه­های آموزشی و جلسات هم اندیشی و تعاملی در سطح ادارات نواحي و مدارس ، اجراي آزمون­ها و مسابقات علمي آموزشي و . . . ، شيوه تشکيل ، ساماندهي و کيفيت بخشي به جلسات گروه­های آموزشی مدرسه در دوره راهنمایی به شرح زير اعلام مي گردد.

عناوين گروه­هاي آموزشي دوره راهنمايي درسطح استان

رديف

عنوان گروه و فرآيند ( كميسيون)

زمان تشکیل گروه

ملاحظات

1

بهبود وكيفيت بخشي به فرآيند ياددهي ويادگيري

يك شنبه

در نواحي  چهارگانه آموزش وپرورش استان هر دو گروه ردیف 1و2 فعال بوده وهمچنین در مناطق تابع فقط یکی از دوگروه مزبور فعال می با شد .

 

2

بهبود وكيفيت بخشي به فرآيند ارزشيابي

پيشرفت تحصيلي وتربیتی

دوشنبه

3

کیفیت بخشی به امور مشاوره وراهنمايي دانش­آ­موزان

دوشنبه

دو گروه مزبور فقط در سازمان تشکیل می­گردد 

4

توسعه وكاربرد فناوري اطلاعات وارتباطات

چهارشنبه

 

 1-  يک نفر از دبيران  براي هر يک از گروه­هاي ياد شده جدول بالا، بايد در گردهمايي ها شرکت نمايند.

 يادآوري: 1- مدارسي که کمتر از 8 (هشت) نيروي آموزشي دارند، همکاران را فقط در گروه و فرآيند رديف 1و 2 جدول بالا انتخاب نمايند.

2- هریک از همکاران درسطح استان قم، فقط می­توانند از یک مدرسه و در یکی از فرآیندهای گروه­های آموزشی  انتخاب و عضو شوند.

3- هر یک از سرگروه­های آموزشی مدرسه  به صورت مجزّا به فعّالیّت­های پیش بینی شده، اقدام می­نمایند.

4- چون همکاران معرفی شده به عنوان نمایندگان علمی و سرگروه­های آموزشی مدرسه و همچنین عضو افتخاری گروه­های آموزشی ادارات محسوب می­شوند،

5- ادارات تابعه ، ابلاغ عضویت افتخاری سرگروه­های آموزشی مدارس را در گروه مربوط، پس از شرکت فعّال آنان در برنامه­هاي استاني، ناحيه­اي و تاييد برنامه گروه­هاي آموزشي مدرسه و حسن اجراي فعّاليّت­ها، صادر خواهند نمود. ( ابلاغ مربوط در اسفند ماه سال جاري به کارشناسي تکنولوژي و گروه­هاي آموزشي عمومي ادارات  تحويل خواهد شد).

 ياد آوري: براساس بند2صفحه37 شیوه نامه شماره 68/3104/220 تاریخ 21/6/1385 وزارت متبوع، اعضای گروه­های آموزشی و پرورشی که به صورت افتخاری با کارشناسی تکنولوژی وگروه های آموزشی همکاری نمایند از امتیازاتی مشابه سایر اعضا برخوردارند.

شرح وظایف سرگروه­های آموزشی مدرسه:

1-   تدوین طرح و برنامه سالانه گروه آموزشي مدرسه بر اساس فعّاليّت­هاي کارشناسي تکنولوژي و گروه­هاي آموزشي دوره راهنمايي؛ (نمون برگ شماره 1)

2-   شرکت فعّال در همایش­ها، گردهمایی­ها وکارگاه­های آموزشی سازمان/ ناحیه/ منطقه و انتقال محتوای علمی جلسات به سایر همکاران مدرسه؛

3-   تشکیل جلسات هم اندیشی با همکاران هر 2 ماه  یک بار در قالب شورای دبیران یا جلسات دیگر، ثبت نظرات کلیّه همکاران و تهيّه صورت جلسه؛ (نمون برگ شماره 2)

4-   تهيّه و تنظيم جزوه آموزشي، بروشور، برگزاري آزمون­ و... در راستاي محور فعّاليّت­هاي گروه مربوط براي استفاده دبيران مدرسه؛

 ياد آوري:  نمونه برگ­ها به مدارس ارسال شده است.

     يادآوري:  يک نسخه از برنامه سالانه گروه آموزشي مدرسه، صورت جلسه­ها و گزارش فعّاليّت­هاي اجرا شده در مدرسه پس از تاييد مدير محترم مدرسه به کارشناسی تکنولوژی و گروه­های آموزشی عمومی اداره مربوط ارسال گردد.

5-   دعوت از سرگروه­های آموزشی اداره مربوط یا سازمان برای شرکت در شورای دبیران و جلسات آموزشی تشکیل شده در مدرسه با هماهنگی­های لازم؛

6-   ارایه پیشنهادهای نو و خلّاق به مدرسه و اداره در زمینه کیفیت بخشی به برنامه­های علمی آموزشی در محور فعّالیّت­های گروه آموزشی مربوط؛

7-   سرگروه­های آموزشی مدرسه، پس از اجراي فعّاليّت­هاي سالانه، برای همکاران خودگواهی دانش افزایی و شرکت فعال در جلسه­هاي گروه­هاي آموزشي مدرسه صادر می­نمایند. اين فرايند تا پایان نیمه اول فروردين ماه اجرا گردد. (نمون برگ شماره 3)

شایان توجه است که مسئولیت ثبت دقیق مشخّصات همکاران شرکت کننده در شورای معلمان به همراه میزان ساعت حضور آن­ها در جلسات و همچنین دقت در تکميل و ارايه گواهی دانش افزایی به عهده­ی مدير محترم و سرگروه آموزشی مدرسه می­باشد.

امتيازات و تسهيلات:

1-     صدور ابلاغ عضويت افتخاري درگروه­هاي آموزشي براي همکاران مجري طرح؛

2-   صدور گواهي ارايه مهارت شغلي و همکاري با کارشناسي تکنولوژي و گروه­هاي آموزشي عمومي اداره تابع براي سرگروه­هاي مدرسه؛ (پس از تاييد حسن اجراي طرح، و تا پايان خرداد 1389 گواهي مربوط را کارشناسي مزبور صادر خواهند کرد).

3-     پيشنهاد صدور لوح تقدير از طرف مدير محترم مدرسه براي سرگروه­هاي آموزشي مدرسه؛

4-     ارايه گواهي خودآموزي و افزايش دانش و مهارت شغلي براي دبيران شرکت کننده در جلسات گروه­هاي آموزشي مدرسه؛

5-   صدور تقديرنامه استاني و ناحيه­اي براي مديران فعّال در اجراي شيوه­نامه مزبور و کيفيّت بخشي به فعّاليّت­ها و همکاري با سرگروه­هاي آموزشي مدرسه؛ ( ارزشيابي از فعّاليّت­ها به استناد مفاد همين شيوه­نامه تنظيم خواهد شد.)

سهميه تشويق: الف) 1-  در سطح نواحي: يک مدرسه دخترانه و يک مدرسه پسرانه 2- در سطح مناطق: يک مدرسه

                          ب) درسطح استان: يک مدرسه پسرانه و يک مدرسه دخترانه

براي هماهنگي و کسب اطلاعات بيشتر با شماره 2938037 کارشناسي تکنولوژي و گروه­هاي آموزشي عمومي  تماس بگيريد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم دی ۱۳۸۸ساعت ۱۳:۴۸ بعد از ظهر  توسط ابراهیم زاده  |